400MXC82MEFC20X30
Buy 400MXC82MEFC20X30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400MXC82MEFC20X30
Manufacturer Rubycon
Description SNAP TERMINAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Series:MXC
Ripple Current @ Low Frequency:640mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:896mA @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:82µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:82µF