400MXC330MEFC35X30
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 400MXC330MEFC35X30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400MXC330MEFC35X30
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:MXC
Ripple Current @ Low Frequency:1.44A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.016A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:330µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF