400LEX2.2MEFC8X9
Rubycon
400LEX2.2MEFC8X9
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 400LEX2.2MEFC8X9 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400LEX2.2MEFC8X9
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:LEX
Ripple Current @ Low Frequency:36mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-2723
400LEX2R2MEFC8X9
400LEX2R2MEFC8X9-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2.2µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C
Capacitance:2.2µF