400LEX1.5MEFC8X10
Buy 400LEX1.5MEFC8X10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400LEX1.5MEFC8X10
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:LEX
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1.5µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can
Capacitance:1.5µF