400LEX2R2MEFC8X11.5
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 400LEX2R2MEFC8X11.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 400LEX2R2MEFC8X11.5
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM RAD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:LEX
Ripple Current @ Low Frequency:40mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:80mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2.2µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
Capacitance:2.2µF