2200HT-1R2-H
Bourns, Inc.
2200HT-1R2-H
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2200HT-1R2-H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2200HT-1R2-H
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 1.2UH 23.8A 3 MOHM TH
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±15%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.950" Dia (24.13mm)
Shielding:Shielded
Series:2200HT
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Iron Powder
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:1.2µH
Height - Seated (Max):0.550" (13.97mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:1.2µH Shielded Toroidal Inductor 23.8A 3 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):3 mOhm Max
Current Rating:23.8A