2200HT-1R8-V
Bourns, Inc.
2200HT-1R8-V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2200HT-1R8-V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2200HT-1R8-V
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 1.8UH 21.8A 4 MOHM TH
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±15%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.950" Dia x 0.550" W (24.13mm x 13.97mm)
Shielding:Shielded
Series:2200HT
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Iron Powder
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:1.8µH
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:1.8µH Shielded Toroidal Inductor 21.8A 4 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):4 mOhm Max
Current Rating:21.8A