2200HT-181-V-RC
Bourns, Inc.
2200HT-181-V-RC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2200HT-181-V-RC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2200HT-181-V-RC
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 180UH 4.6A 82 MOHM TH
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 62 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±15%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.950" Dia x 0.550" W (24.13mm x 13.97mm)
Shielding:Shielded
Series:2200HT
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2200HT181VRC
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Iron Powder
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:180µH
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:180µH Shielded Toroidal Inductor 4.6A 82 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):82 mOhm Max
Current Rating:4.6A