1170-1"X18YD
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1170-1"X18YD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1170-1"X18YD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1170-1"X18YD |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE ALUM FOIL 25.4MMX16.5M |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $58.70 | $55.246 | $51.793 | $49.376 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | 1.000" (25.40mm) |
|---|---|
| Type: | Shielding Tape |
| Thickness - Overall: | 0.003" (0.08mm) |
| Shape: | - |
| Series: | 1170 |
| Other Names: | 0-00-54007-27464-3 1170 1X18 1170 X 1" 11701"X18YD 11701X18 11701X18YD 3M1170C 7000132167 80-0111-7002-6 80011170026 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 130°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Aluminum Foil |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length: | 54.000' (16.50m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Adhesive: | Conductive, Single Sided |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1170-1"X18YD, use the request quote form to request 1170-1"X18YD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1170-1"X18YD.The price and lead time for 1170-1"X18YD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1170-1"X18YD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

