1170 7.7"X10"
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1170 7.7"X10" with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1170 7.7"X10" with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1170 7.7"X10" |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | SHEET ALUM FOIL 195X254MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.57 | $5.862 | $5.276 | $4.807 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $4.338 | $3.892 | $3.283 | $3.118 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | 7.700" (195.00mm) |
|---|---|
| Type: | Shielding Sheet |
| Thickness - Overall: | 0.004" (0.09mm) |
| Shape: | - |
| Series: | 1170 |
| Other Names: | 0-00-51128-55807-2 00051128558072 1170 7.7" X 10" 1170 7.7X10 11707.7X10 117077X10 3M1170E 51128558072 7100050369 80-6114-2030-0 80611420300 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 130°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Aluminum Foil |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Length: | 10.000" (254.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Adhesive: | Conductive, Single Sided |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1170 7.7"X10", use the request quote form to request 1170 7.7"X10" pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1170 7.7"X10".The price and lead time for 1170 7.7"X10" depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1170 7.7"X10".We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

