1170 X 6"
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1170 X 6" with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1170 X 6" with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1170 X 6" |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE ALUM FOIL 152.4MMX16.5M |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 6.000" (152.40mm) |
|---|---|
| Type: | Shielding Sheet |
| Thickness - Overall: | 0.003" (0.08mm) |
| Shape: | - |
| Series: | 1170 |
| Other Names: | 0-00-51138-51527-0 1170 X6 1170X6 3M1170D 80-1006-1199-7 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 130°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Aluminum Foil |
| Length: | 12.000" (304.80mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Adhesive: | Conductive, Single Sided |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1170 X 6", use the request quote form to request 1170 X 6" pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1170 X 6".The price and lead time for 1170 X 6" depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1170 X 6".We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

