10ZLS5600MEFC12.5X35
Rubycon
10ZLS5600MEFC12.5X35
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10ZLS5600MEFC12.5X35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10ZLS5600MEFC12.5X35
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 180 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:ZLS
Ripple Current @ Low Frequency:2.499A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.57A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-2569
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Impedance:12 mOhms
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:5600µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Capacitance:5600µF