10ZLS3300MEFC12.5X20
Rubycon
10ZLS3300MEFC12.5X20
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10ZLS3300MEFC12.5X20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10ZLS3300MEFC12.5X20
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 441 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:ZLS
Ripple Current @ Low Frequency:1.736A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.48A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-2566
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:34 Weeks
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Impedance:17 mOhms
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3300µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3300µF