10ZLS3900MEFC12.5X25
Rubycon
10ZLS3900MEFC12.5X25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10ZLS3900MEFC12.5X25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10ZLS3900MEFC12.5X25
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:ZLS
Ripple Current @ Low Frequency:2.03A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.9A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-2567
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Impedance:15 mOhms
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3900µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3900µF