02393.15HXE
Hamlin / Littelfuse
02393.15HXE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 02393.15HXE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 02393.15HXE
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Series:239
Response Time:Slow
Packaging:Bulk
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Other Names:02393.15.HXE
02393.15.HXE-
02393.15.HXE-ND
02393.15HXE-
2393.15XE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:131.5
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.0425 Ohms
Current Rating:3.15A
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A