02391.25MXEP
Hamlin / Littelfuse
02391.25MXEP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 02391.25MXEP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 02391.25MXEP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
Series:239
Response Time:Slow
Packaging:Bulk
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:19.525
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.198 Ohms
Current Rating:1.25A
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A