ZW10F15CD1
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
ZW10F15CD1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZW10F15CD1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ZW10F15CD1
Manufacturer Honeywell
Description Sealed Sub-Miniature Basic Switch; SPDT; 125/250Vac; .1A; Straight Lever
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2737 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:On-Mom
Series:ZW
Release Force:13gf
Pretravel:0.188" (4.8mm)
Packaging:Bulk
Overtravel:0.039" (1.0mm)
Other Names:480-3633
ZW10F15CD1-Z
ZW10F15CD1Z
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C
Operating Position:0.345" (8.8mm)
Operating Force:66gf
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Ingress Protection:IP00
Features:-
Electrical Life:10,000 Cycles
Differential Travel:0.028" (0.7mm)
Current Rating:100mA (AC)