ZUP10-40/U
TDK-Lambda Americas, Inc.
ZUP10-40/U
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZUP10-40/U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ZUP10-40/U
Manufacturer TDK-Lambda Americas, Inc.
Description PWR SUP BENCH PROG 0-10V 400W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 10 pcs
Reference Price
Data sheet
Weight:7.1 lbs (3.2kg)
Voltage Regulation - Load:2mV + 0.005%
Voltage Regulation - Line:1mV + 0.005%
Voltage - Supply:85 ~ 265VAC
Voltage - Output:0 ~ 10VDC
Type:Bench (AC to DC)
Size / Dimension:13.780" L x 4.882" W x 2.756" H (350.00mm x 124.00mm x 70.00mm)
Series:ZUP
Ripple:5mV
Power (Watts):400W
Other Names:285-1669
ZUP1040/U
ZUP1040U
Number of Outputs:1
Number of Characters:3
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Display Type:Digital
Detailed Description:0 ~ 10VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply Digital 0 ~ 40A Output 400W Features Memory, Programmable, RS232 and RS485 Interface
Current Regulation - Load:0.01% + 5mA
Current Regulation - Line:0.01% + 2mA
Current - Output:0 ~ 40A
Accuracy - Voltmeter; Ammeter:0.02% + 8mV