ZL6100ALAFT
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZL6100ALAFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ZL6100ALAFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ZL6100ALAFT |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas |
| Description | ZL6100 Series 17 V 50 mA Surface Mount Buck PWM Controller QFN-36 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.966 | $2.678 | $2.415 | $2.363 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 36-QFN (6x6) |
| Series: | Digital-DC™ |
| Serial Interfaces: | I²C, PMBus, SMBus |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 1.4MHz |
| Duty Cycle (Max): | 95% |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down I²C, PMBus, SMBus DC-DC Controller IC 36-QFN (6x6) |
| Control Features: | Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Clock Sync: | Yes |
| Base Part Number: | ZL6100 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ZL6100ALAFT, use the request quote form to request ZL6100ALAFT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ZL6100ALAFT.The price and lead time for ZL6100ALAFT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ZL6100ALAFT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


