ZF12 FG BK 4U EE
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZF12 FG BK 4U EE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ZF12 FG BK 4U EE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ZF12 FG BK 4U EE |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH PUSH 4PDT 0.5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $21.86 | $21.556 | $21.252 | $19.734 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $19.43 | $17.305 | $16.698 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 30V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Type: | Standard |
| Termination Style: | PC Pin, Solder Lug |
| Switch Function: | On-On |
| Series: | F |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 12.00mm Dia |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | *ZF12 FG BK 4U EE *ZF4UEECF0201 160100-4512 AF12 FG BK 4U OA CKN10070 ZF12FGBK4UEE ZF4UEECF0201 ZF4UEECF0201-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Panel Mount, Right Angle, Rear |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch 4PDT Standard Panel Mount, Right Angle, Rear |
| Current Rating: | 500mA (AC/DC) |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Circuit: | 4PDT |
| Actuator Type: | Round, Button |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ZF12 FG BK 4U EE, use the request quote form to request ZF12 FG BK 4U EE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ZF12 FG BK 4U EE.The price and lead time for ZF12 FG BK 4U EE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ZF12 FG BK 4U EE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


