ZF1-20-01-T-WT-TR
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZF1-20-01-T-WT-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ZF1-20-01-T-WT-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ZF1-20-01-T-WT-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec Inc. |
| Description | CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 850 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.712 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Phosphor Bronze |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Simplex/Duplex: | Black |
| Series: | ZF1 |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Plug/Mating Plug Diameter: | Natural |
| Pitch - Connector: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Conductors: | 0.039" (1.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-2 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | ZF1-20-01-T-WT-TR |
| Locking Feature: | 0.30mm |
| Height Above Board: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| FFC, FCB Thickness: | Contacts, Bottom |
| Expanded Description: | 20 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle |
| Description: | CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A |
| Current Rating: | 1.9A per Contact |
| Contact Finish Thickness: | Tin |
| Connector/Contact Type: | FFC |
| Center Contact Finish: | - |
| Cable Opening: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Cable End Type: | Slide Lock |
| Cable Diameter: | - |
| Actuator Material: | Straight |
| Actuator Color: | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ZF1-20-01-T-WT-TR, use the request quote form to request ZF1-20-01-T-WT-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ZF1-20-01-T-WT-TR.The price and lead time for ZF1-20-01-T-WT-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ZF1-20-01-T-WT-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


