YQS5838PTF
Advanced Sensors / Amphenol
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YQS5838PTF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YQS5838PTF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | YQS5838PTF |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 18V 140MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.725 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 18V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.350" Dia x 0.150" T (8.90mm x 3.80mm) |
| Series: | PTF |
| Resistance - 25°C (Typ): | 10 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 235-1276 YQS5838PTF-ND |
| Operating Temperature: | 10°C ~ 55°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.350" (8.90mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 18V 140mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 290mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 140mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply YQS5838PTF, use the request quote form to request YQS5838PTF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YQS5838PTF.The price and lead time for YQS5838PTF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# YQS5838PTF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

