YQS5638
Advanced Sensors / Amphenol
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YQS5638 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YQS5638 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | YQS5638 |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE HEATERS 40% |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.91 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 265V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.500" Dia x 0.098" T (12.70mm x 2.50mm) |
| Series: | YQ |
| Ratings: | - |
| Packaging: | - |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 55°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Height - Seated (Max): | 0.098" (2.50mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V Ih Through Hole Radial, Disc |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply YQS5638, use the request quote form to request YQS5638 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YQS5638.The price and lead time for YQS5638 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# YQS5638.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

