Y402552K3000F0R
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y402552K3000F0R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y402552K3000F0R
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES SMD 52.3K OHM 1% 1/2W 2010
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Supplier Device Package:2010
Size / Dimension:0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Series:FRSM
Resistance:52.3 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:52.3 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil