Y1745898R000Q2L
Vishay Precision Group
Y1745898R000Q2L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y1745898R000Q2L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y1745898R000Q2L
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES SMD 898OHM 0.02% 1/4W J LEAD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.02%
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Series:SMR1DZ
Resistance:898 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Bulk
Package / Case:2512 J-Lead
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Height - Seated (Max):0.110" (2.79mm)
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:898 Ohms ±0.02% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 2512 J-Lead Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Metal Foil