Y16062R50000E9R
Vishay Precision Group
Y16062R50000E9R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y16062R50000E9R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y16062R50000E9R
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES SMD 2.5OHM 0.2% 1W 2516 WIDE
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.2%
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Series:VCS1625ZP
Resistance:2.5 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:4
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:2.5 Ohms ±0.2% 1W Chip Resistor Wide 2516 (6440 Metric), 1625 Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil