Y16062R00000D0W
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y16062R00000D0W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y16062R00000D0W
Manufacturer Vishay Precision Group
Description VCS1625ZP 2R 0.5% BW
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.250" L x 0.160" W (6.40mm x 4.10mm)
Series:VCS1625ZP
Resistance:2 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Tray
Package / Case:Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:4
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)
Features:Current Sense, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:2 Ohms ±0.5% 1W Chip Resistor Wide 2516 (6440 Metric), 1625 Current Sense, Non-Inductive Metal Foil