Y1073120R000T0L
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y1073120R000T0L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y1073120R000T0L
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES 120 OHM 1/4W 0.01% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.01%
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Series:Z202
Resistance:120 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-50°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:23 Weeks
Height - Seated (Max):0.260" (6.60mm)
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:120 Ohms ±0.01% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil