Y0089350R010TR1R
Vishay Foil Resistors
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y0089350R010TR1R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y0089350R010TR1R
Manufacturer Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precisio
Description RES 350.01 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.6W
Voltage - Breakdown:-
Thickness (Max):±5ppm/°C
Size / Dimension:0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Series:RNC90Y
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Manufacturer Part Number:Y0089350R010TR1R
Height - Seated (Max):0.336" (8.53mm)
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
FIFO's:2
Expanded Description:350.01 Ohm ±0.01% 0.6W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.01%