Y005110K0000K0L
Buy Y005110K0000K0L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y005110K0000K0L
Manufacturer Vishay Precision Group
Description TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.325" x 0.195" Face x 1.250" L (8.26mm x 4.95mm x 31.75mm)
Series:Accutrim™1202P
Resistive Material:Metal Foil
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Number of Turns:25
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Detailed Description:10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Metal Foil 25 Turn Side Adjustment