Y005020K0000K0L
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y005020K0000K0L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y005020K0000K0L
Manufacturer Vishay Precision Group
Description TRIMMER 20K OHM 0.5W WIRE LEADS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:Wire Leads
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.400" x 0.300" Face x 1.250" L (10.16mm x 7.62mm x 31.75mm)
Series:Accutrim™1202LB
Resistive Material:Metal Foil
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Number of Turns:25
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Detailed Description:20 kOhms 0.5W, 1/2W Wire Leads Panel Mount Trimmer Potentiometer Metal Foil 25 Turn Side Adjustment