XT3585-3R0567-R
Bussmann (Eaton)
XT3585-3R0567-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XT3585-3R0567-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. XT3585-3R0567-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description CAP EDLC 555F 3.0V SNAP IN
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:3V
Tolerance:-5%, +20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:PowerStor XT
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Other Names:283-4792
XT3585-3R0567-R-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max):3.484" (88.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):2.6 mOhm
Detailed Description:555F (EDLC) Supercapacitor 3V Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2.6 mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Capacitance:555F