XREROY-L1-R250-00702
Cree
XREROY-L1-R250-00702
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XREROY-L1-R250-00702 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. XREROY-L1-R250-00702
Manufacturer Cree
Description LED XRE 460NM ROY BLUE 250MA SMD
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Wavelength:455nm (450nm ~ 460nm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Viewing Angle:100°
Thermal Resistance of Package:8°C/W
Temperature - Test:25°C
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
Series:XLamp® XR-E
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:3529 (9073 Metric)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):4 (72 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lumens/Watt @ Current - Test:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.181" (4.60mm)
Flux @ Current/Temperature - Test:275mW (250mW ~ 300mW)
Detailed Description:LED Lighting Color XLamp® XR-E Blue 455nm (450nm ~ 460nm) 3529 (9073 Metric)
Current - Test:350mA
Current - Max:1A