XLMR01DE
SunLED
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XLMR01DE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XLMR01DE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | XLMR01DE |
|---|---|
| Manufacturer | SunLED |
| Description | LED RED DIFFUSED 10MM T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.42 | $0.304 | $0.248 | $0.198 | $0.167 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.143 | $0.112 | $0.102 | $0.093 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 655nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 640nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.85V |
| Viewing Angle: | 30° |
| Supplier Device Package: | 10mm |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 1497-1356 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Millicandela Rating: | 198mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 10.00mm |
| Lens Color: | Red |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 14.50mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Red 640nm LED Indication - Discrete 1.85V Radial |
| Current - Test: | 20mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply XLMR01DE, use the request quote form to request XLMR01DE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XLMR01DE.The price and lead time for XLMR01DE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# XLMR01DE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
