XLMDKCBD59M
SunLED
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XLMDKCBD59M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XLMDKCBD59M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | XLMDKCBD59M |
|---|---|
| Manufacturer | SunLED |
| Description | LED BLUE/RED DIFF T-1 3/4 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.70 | $0.542 | $0.452 | $0.389 | $0.348 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.299 | $0.231 | $0.209 | $0.195 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 460nm Blue, 645nm Red |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 465nm Blue, 630nm Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V Blue, 1.95V Red |
| Viewing Angle: | 60° |
| Supplier Device Package: | T-1 3/4 |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial - 3 Leads |
| Other Names: | 1497-1018 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 347mcd Blue, 198mcd Red |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm |
| Lens Color: | White |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 8.60mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Blue, Red 465nm Blue, 630nm Red LED Indication - Discrete 3.3V Blue, 1.95V Red Radial - 3 Leads |
| Current - Test: | 20mA Blue, 20mA Red |
| Configuration: | Common Cathode |
| Color: | Blue, Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply XLMDKCBD59M, use the request quote form to request XLMDKCBD59M pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XLMDKCBD59M.The price and lead time for XLMDKCBD59M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# XLMDKCBD59M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

