WPRT20AB-330RJB270
TT Electronics
WPRT20AB-330RJB270
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WPRT20AB-330RJB270 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WPRT20AB-330RJB270
Manufacturer TT Electronics
Description RES CHAS MNT 330 OHM 5% 20W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Size / Dimension:2.480" L x 0.492" W (63.00mm x 12.50mm)
Series:WPRT
Resistance:330 Ohms
Power (Watts):20W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Rectangular Case
Other Names:985-1579
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:330 Ohms ±5% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor