WMF1P68K-F
Cornell Dubilier Electronics
WMF1P68K-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WMF1P68K-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. WMF1P68K-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:65V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.571" Dia x 1.248" L (14.50mm x 31.70mm)
Series:WMF
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Dielectric Material:Polyester
Detailed Description:0.68µF Film Capacitor 65V 100V Polyester Axial
Capacitance:0.68µF