VS-8EWS16STRLPBF
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
VS-8EWS16STRLPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-8EWS16STRLPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-8EWS16STRLPBF
Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division
Description DIODE RECTIFIER 1600V 8A DPAK
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:8A
Voltage - Breakdown:D-PAK (TO-252AA)
Series:-
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Reverse Recovery Time (trr):Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Resistance @ If, F:-
Polarization:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:VS8EWS16STRLPBF
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:VS-8EWS16STRLPBF
Expanded Description:Diode Standard 1600V (1.6kV) 8A Surface Mount D-PAK (TO-252AA)
Diode Configuration:50µA @ 1600V
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.1V @ 8A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):1600V (1.6kV)
Capacitance @ Vr, F:-40°C ~ 150°C