VS-80APF12-M3
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-80APF12-M3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-80APF12-M3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-80APF12-M3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247AC
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35V @ 80A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200V
Supplier Device Package:TO-247AC
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):480ns
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:VS-80APF12-M3GI
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 1200V 80A Through Hole TO-247AC
Current - Reverse Leakage @ Vr:100µA @ 1200V
Current - Average Rectified (Io):80A