VS-40HFL60S02
Electro-Films (EFI) / Vishay
VS-40HFL60S02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-40HFL60S02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-40HFL60S02
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE GEN PURP 600V 40A DO203AB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 92 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.95V @ 40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Supplier Device Package:DO-203AB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):200ns
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-203AB, DO-5, Stud
Other Names:*40HFL60S02
40HFL60S02
40HFL60S02-ND
VS-40HFL60S02-ND
VS-40HFL60S02GI
VS40HFL60S02
VS40HFL60S02-ND
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 600V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB
Current - Reverse Leakage @ Vr:100µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io):40A