VS-40HFLR100S05M
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-40HFLR100S05M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VS-40HFLR100S05M
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3V @ 125A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000V
Supplier Device Package:DO-203AB (DO-5)
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:DO-203AB, DO-5, Stud
Other Names:VS40HFLR100S05M
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 190°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Detailed Description:Diode Standard, Reverse Polarity 1000V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5)
Current - Average Rectified (Io):40A