VPT12-4170
Triad Magnetics
VPT12-4170
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VPT12-4170 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VPT12-4170
Manufacturer Triad Magnetics
Description XFRMR TOROIDAL 50VA CHAS MOUNT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 102 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Weight:1.4 lbs (635g)
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6V, Series 12V
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Isolation:4000Vrms
Type:Toroidal
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:80.00mm Dia x 33.00mm W
Series:Chassis Mount: World Series™
Secondary Winding(s):Dual
Primary Winding(s):Dual
Power - Max:50 VA
Other Names:237-1329
VPT124170
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Height - Seated (Max):-
Current - Output (Max):Parallel 8.34A, Series 4.17A