VN7140ASTR
STMicroelectronics
VN7140ASTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VN7140ASTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VN7140ASTR
Manufacturer STMicroelectronics
Description MOSFET DRVR 3A 1-OUT Hi Side Non-Inv 8-Pin SOIC T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 21563 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Voltage - Load:4 V ~ 28 V
Switch Type:General Purpose
Supplier Device Package:8-SO
Series:VIPower™
Rds On (Typ):140 mOhm
Ratio - Input:Output:1:1
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type:N-Channel
Output Configuration:High Side
Other Names:497-15994-6
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Interface:On/Off
Input Type:Non-Inverting
Features:Auto Restart, Status Flag
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Current - Output (Max):8A