VLZ12B-GS08
Vishay Precision Group
VLZ12B-GS08
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VLZ12B-GS08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VLZ12B-GS08
Manufacturer Vishay
Description Diode Zener Single 12V 3% 500mW 2-Pin Quadro MELF SOD-80 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2409 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):11.75V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:-
Supplier Device Package:SOD-80 QuadroMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SOD-80 Variant
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):12 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 11.75V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:40µA @ 10.9V