VL-EPC-2700-EDK-02B
VersaLogic Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VL-EPC-2700-EDK-02B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VL-EPC-2700-EDK-02B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VL-EPC-2700-EDK-02B |
|---|---|
| Manufacturer | VersaLogic Corporation |
| Description | SBC ARM QUAD-CORE I.MX6QUAD CPU |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $370.00 | $348.002 | ||||
Specifications
Data sheet
| Watchdog Timer: | Yes |
|---|---|
| Video Outputs: | HDMI, LVDS |
| USB: | USB 2.0 (2) |
| Storage Interface: | MicroSD, SATA II |
| Speed: | 800MHz |
| Size / Dimension: | 3.7" x 4.9" (95mm x 125mm) |
| Series: | Tetra |
| RS-232 (422, 485): | 1 |
| RAM Capacity/Installed: | 2GB/2GB |
| Power (Watts): | 4.1W |
| Other Names: | 1241-1423 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Cores: | 4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Form Factor: | - |
| Expansion Site/Bus: | - |
| Ethernet: | 10/100/1000 Mbps |
| Digital I/O Lines: | 8 |
| Core Processor: | NXP ARM® Cortex®-A9, i.MX6Quad |
| Cooling Type: | Heat Sink |
| Analog Input:Output: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VL-EPC-2700-EDK-02B, use the request quote form to request VL-EPC-2700-EDK-02B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VL-EPC-2700-EDK-02B.The price and lead time for VL-EPC-2700-EDK-02B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VL-EPC-2700-EDK-02B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

