VJ2008A391KXUSTX2
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ2008A391KXUSTX2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VJ2008A391KXUSTX2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VJ2008A391KXUSTX2 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | CAP CER 390PF 250VAC NP0 2008 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.96 | $1.545 | $1.158 | $0.875 | $0.772 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 250V |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Thickness (Max): | 0.086" (2.18mm) |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Size / Dimension: | 0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm) |
| Series: | VJ |
| Ratings: | X2 |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 2008 (5020 Metric) |
| Other Names: | 720-1579-1 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 390pF ±10% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2008 (5020 Metric) |
| Capacitance: | 390pF |
| Applications: | Safety |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VJ2008A391KXUSTX2, use the request quote form to request VJ2008A391KXUSTX2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VJ2008A391KXUSTX2.The price and lead time for VJ2008A391KXUSTX2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VJ2008A391KXUSTX2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

