VJ0402V104ZXJCW1BC
Vishay / Vitramon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0402V104ZXJCW1BC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VJ0402V104ZXJCW1BC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VJ0402V104ZXJCW1BC |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Vitramon |
| Description | CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10000 pcs | 20000 pcs | 30000 pcs | 50000 pcs | 65535 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.005 | $0.005 | $0.005 | $0.004 | $0.003 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 16V |
|---|---|
| Tolerance: | 0.1µF |
| Thickness (Max): | Y5V (F) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series: | VJ |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Ratings: | - |
| Polarization: | 0402 (1005 Metric) |
| Other Names: | 0402F104Z160BT 0402F104Z160CT 2252 081 21104 225208121104 720-1523-2 BC1222TR BC1222TR-ND |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | VJ0402V104ZXJCW1BC |
| Lead Style: | 0.022" (0.55mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Expanded Description: | 0.1µF -20%, +80% 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0402 (1005 Metric) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -20%, +80% |
| Description: | CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VJ0402V104ZXJCW1BC, use the request quote form to request VJ0402V104ZXJCW1BC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VJ0402V104ZXJCW1BC.The price and lead time for VJ0402V104ZXJCW1BC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VJ0402V104ZXJCW1BC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
