VI-P70L-CXY
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VI-P70L-CXY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VI-P70L-CXY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VI-P70L-CXY |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor |
| Description | DC/DC CONVERTER 5V 28V 125W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | 28V |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Voltage - Input (Min): | 100V |
| Voltage - Input (Max): | 375V |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 4.90" L x 4.90" W x 0.62" H (124.5mm x 124.5mm x 15.7mm) |
| Series: | MegaMod™ |
| Power (Watts): | 125W |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Efficiency: | 90% |
| Current - Output (Max): | 15A, 1.79A |
| Approvals: | CE, cULus, cTUVus |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VI-P70L-CXY, use the request quote form to request VI-P70L-CXY pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VI-P70L-CXY.The price and lead time for VI-P70L-CXY depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VI-P70L-CXY.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

