VGA0.75BK
Techflex
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VGA0.75BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VGA0.75BK
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 0.75" ID FBRGLASS 100'
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Wall Thickness:-
Type Attributes:Braided
Type:Sleeving, Insulated
Series:Flex Glass® Vinyl
Operating Temperature:-25°C ~ 130°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Material:Fiberglass, Vinyl Coated
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:Oil Resistant
Length:100' (30.48m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:-
Environment Protection:-
Diameter - Outside:-
Diameter - Inside:0.750" (19.05mm)
Detailed Description:Black Fiberglass, Vinyl Coated Braided Sleeving, Insulated 0.750" (19.05mm) 100' (30.48m)