VEC40US24
XP Power
VEC40US24
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VEC40US24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VEC40US24
Manufacturer XP Power
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 700 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Weight:0.52 lb (235.87g)
Voltage - Output:24V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:4.58" L x 2.06" W x 1.23" H (116.3mm x 52.4mm x 31.3mm)
Series:VEC40 (40W)
Region Utilized:International
Power (Watts):40W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Other Names:1470-3097
Operating Temperature:0°C ~ 65°C
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C14
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:24V 40W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):1.67A
Cord Length:47.2" (1.20m)